Ödevcim ORG Psikoloji Soru Çözümü Yaptırma (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi)

Tüm Soru Çözümleriniz İçin - İletişim İçin Mail Gönderin * bestessayhomework@gmail.com - 0 (312) 276 75 93 - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Süreli, online, quiz türü kısa süreli sınavlar için Whatsapp tuşunu kullanın. - Ücretli Soru Çözdürme, Soru Çözme Programı, Ödev Yaptırma, Soru Çözdürme, Soru Çözen Site, Ücretli Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Soru Çözümü, Soru Çözdürme, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Ödevcim ORG Psikoloji Soru Çözümü Yaptırma (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi)

13 Ekim 2020 Bihevyorizm Felsefe Etkisinde Ortaya Çıkan Psikoloji Ekolleri Fonksiyonalizmi Ödevcim ORG Psikoloji Soru Çözümü Yaptırma (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi) Ödevcim ORG' un Psikoloji ve Ekoller Üzerine Çalışmaları (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi) Psikanaliz Psikoloji'nin Kısa Tarihi Soru Çözdürme Yapısalcılık - Strüktüralizm 0
Ödevcim ORG Psikoloji Soru Çözümü Yaptırma (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi)

Psikoloji Nedir?

Psikoloji, insan ve hayvanların duygu, düşünce ve davranışlarını inceleyen bilim dalıdır. İnsan ve insan sağlığı üzerine çalışmalar yürütülse de organlar ile değil, ruhun işleyişi ve ruhun sağlığı ile ilgilenmektedir.

Teorik bir tanım yapacak olursak psikoloji insanların ruhunun, özünü inceleyen, değişik durumlarda verdiğimiz reaksiyon, duyum, coşku, heyecan ve düşünme gibi olguların kurallarını bulmaya çalışan bilim dalıdır. Bir diğer deyişle ise “ruh bilimi” dir. 

Kelime anlamı olarak ise kökeni Yunancaya dayanmaktadır. “Ruh” anlamına gelmekte olan “psykhe” kelimesi ve “bilgi” anlamına gelmekte olan “logos ” kelimelerinden türetilmiştir. Psikoloji sözcüğünü literatürde ilk kullanan şahıs ünlü Alman filozof Christian Wolff ‘ tur. 

Psikoloji’nin Kısa Tarihi

Leipzig şehrinde 1879 senesinde Alman psikolog Wilhelm Wundt öncülüğünde kurulmuş olan laboratuvarda yapılan araştırmalar ve yürütülen çalışmalar ile psikoloji, deneysel bilim unvanı kazanmıştır. Literatüre işleyen ve bilinen ilk psikoloji deneylerine bu laboratuvar ev sahipliği yapmıştır. Psişik olaylar, insan davranışları, düşünce şekli, reaksiyon türü ve benzeri şeyler fizik olayları ya da matematiksel denklemler – formüller gibi incelenmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde ise Avrupa’ nın farklı şehirlerinde ya da Amerika’ da pek çok psikoloji laboratuvarı açılmıştır.

Farabi ve İbn-i Sina ise bizde bu çalışmalara öncülük eden bilim adamlarıdır. Düşünme, duygusal değişimler, irade, telkin ve öğrenme üzerine çalışmalar yürütmüş olup gelecek nesillerin önünü açacak bilgiler elde etmişlerdir. İbn-i Sina ve Farabi’ nin çalışmalarını ise Erzurumlu İbrahim Hakkı takip etmiştir.

Sultan İkinci Mehmed’ in hükümdarlığı sırasında açılmış olan akıl hastanesinde müzik, spor ya da çeşitli tedavi yöntemleri ile insanlar iyileştirilmeye çalışılmıştır. Batı etkisi öncülüğünde gelişen Psikoloji çalışmaları ise Hoca Tahsin Efendi vasıtasıyla yayılım göstermiştir. Hoca Tahsin Efendi’ nin bilinen en ünlü eseri Psikoloji Yahut İlm-i Ruh kitabıdır yani çalışmalarının temeli olan ilk kitabı. Ruhsal olaylar ve beyin arasındaki ilişkinin incelenmesi sırasında ise olay başka bir boyut kazanmıştır. Bu aşamaya geçilmesinde  de Abdullah Cevdet’ in büyük bir payı ve önemli bir etkisi vardır. Ünlü edebiyatçılarımızdan olan Ahmet Mithat Efendi ise çocuk psikolojisi, çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimi ile ilgili araştırmalar yürütmüştür. Türkiye’ de en önemli gelişme ve hatta belki de dönüm noktası olarak adlandırılabilecek bir başka olay ise Mazhar Osman’ ın öncülüğünde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ nin kurulmasıdır. 

Felsefe Etkisinde Ortaya Çıkan Psikoloji Ekolleri

Felsefe ve Psikolojinin ayrılması üzerine yani iki bağımsız bilim haline gelmesi ile bazı psikoloji akımları gelişmiştir. Ünlü filozof ve düşünürlerin etkisinde kalan psikoloji uzmanları ekol olarak gelişen ve yaygınlaşan bazı psikolojik akımlar ortaya atmıştır. Yeni gelişen bu ekoller/akımlar bir olayı ya da konuyu tek bir açıdan ele alır ve bütünüyle inceleme çalışmaları yürütür. Ele alınan tek konu tüm gerçekliği ve bütünü ile mercek altına yatırılır. Günümüzde popülerliği olan ve en çok inceleme yapılan bazı psikoloji ekolleri şunlardır;

  • Yapısalcılık – Strüktüralizm
  • Fonksiyonalizmi,
  • Bihevyorizm,
  • Psikanaliz,
  • Öğrenme,

Bu Ekoller Ne İşe Yarar ve Neyi İnceler?

Psikolojik olguların tarihi her ne kadar eskilere dayansa da psikolojinin bilimsel özellik kazanması yakın tarihlerde meydana gelmiş bir gelişmedir. Özellikle Felsefe ile yolları ayrıldığı zaman bazı felsefecilerin düşüncesinden etkilenen ve onların görüşleri doğrultusunda ilerleme kaydeden psikoloji uzmanlarının ortaya attığı akımlar ekol şeklinde bir ilerleme kaydetmiştir.

Yapısalcılık – Strüktüralizm: Bilinen en ünlü temsilcisi W.Wund’tur. Bu ekol üzerine çalışma yürüten uzmanlara göre psikolojinin amacı, insan bilincini anlamak ve betimlemektir. Özellikle bilinç ve bilinç halinin tamamı incelenmeli, yapısı tabiri caiz ise atomlarına kadar araştırılmalı. 

Fonksiyonalizmi: “W. James” ve J.Dewey” öncülüğünde kurulmuş bir ekoldür. Bu fikrin savunucuları her davranışın bir görevi olduğunu, bir işlevi olduğu için geliştiğini savunur. Bireylerin davranışlarını anlamak ve idrak edebilmek için yalnızca bilinç olaylarını ve bilinç akışını çözümlemek yeterli olmayabilir. Bilinçle beraber mevcut çevremiz ve çevre ile uyumumuz da incelemeye alınmalıdır. 

Bihevyorizm: Kurucusu J.B. Watson’dur. Bu ekol üzerine çalışma yürütenler, Psikolojinin çalışma alanlarının sadece canlıların davranışlarını deneysel yöntemler aracılığı ile incelenmesi gerektiğini savunur. Bir diğer ifade yöntemi ise, Psikolojinin bir bilim haline gelmesi, ancak gözlenen, nesnel ve ölçülebilen olaylar olarak, nesnel ve bilimsel yöntemlerle incelenmesiyle mümkündür.

Psikanaliz: “Sigmund Freud“ öncülüğünde kurulmuş bir ekoldür. Konu olarak bilinçaltı ele alınmaktadır. Hipnoz, serbest çağrışım ve rüya analizleri yöntem olarak kullanılmaktadır. İnsanların bilinçaltı her yönüyle ele alınır. 

Ödevcim ORG’ un Psikoloji ve Ekoller Üzerine Çalışmaları (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi)

Üniversitede ön lisans, lisans ve lisans üstü ( yüksek lisans ya da doktora) eğitimini Psikoloji üzerine alan ve alt bilim dalları üzerine de eğitim gören öğrencilere yönelik Ödevcim ORG Ekibi (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi) olarak oluşturmuş olduğumuz çeşitli danışmanlık ekiplerimiz mevcuttur. “Soru çözdürme” “soru yazdırma” sunum  ya da ödev hazırlama, not takviyesi ve konu desteği, makale ve tez yazdırma, intihal kontrol ettirme, intihal düzelttirme gibi çeşitli konularda danışmanlık hizmetlerimiz mevcuttur.

Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak ya da mevcut iletişim kanallarımız vasıtası ile bizlere ulaşmak. Psikoloji, alt bilim dalları ya da çeşitli içeriklerdeki konular üzerine mevcut sorularınızı iletişim uzmanlarımıza bildirdiğiniz taktirde sizi ilgili ekibe yönlendirecek ve size bir danışman atanacaktır. Size atanmış olan danışmanlar, sorularınıza – problemlerinize yönelik kendini geliştirmiş ilgili branş üzerine en seçkin okullarda eğitim almış ve uzmanlık alarak ihtisasını tamamlamış psikoloji uzmanlarıdır. Hem soru çözdürme hem de soru yazdırma üzerine yoğunlaşan Ödevcim ORG Ekibi (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi)  kadrosunda yüzlerce psikoloji uzmanı mevcuttur. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir