Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Hakkında Bilgiler & Ödevcim ORG Ekibi (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi)

Tüm Soru Çözümleriniz İçin - İletişim İçin Mail Gönderin * bestessayhomework@gmail.com - 0 (312) 276 75 93 - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Süreli, online, quiz türü kısa süreli sınavlar için Whatsapp tuşunu kullanın. - Ücretli Soru Çözdürme, Soru Çözme Programı, Ödev Yaptırma, Soru Çözdürme, Soru Çözen Site, Ücretli Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Soru Çözümü, Soru Çözdürme, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Hakkında Bilgiler & Ödevcim ORG Ekibi (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi)

11 Ocak 2021 Danışmanlık Hizmeti Alabilirim eğitimci kadromuz Hangi Derslerde Yardım Alabilirim? Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümü hakkında bilgiler Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği çalışmaları nelerdir? Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği nedir Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği ödev yaptırma ödev danışmanlık hizmeti Ödevcim kadrosu Ödevcim ORG Bu İşin Üstesinden Nasıl Gelecek? online danışmanlık sınav hazırlama ekipleri sınav sorusu çözdürme soru çözdürme Soru Çözdürme Soru Çözdürme Ekibi Soru Çözüm Ekibi olarak soru çözümü hazırlama soru hazırlama soru hazırlatma ekibimiz soru yazdırma Soru Yazdırmak Soru yazma sorularda çözüme kavuş Ücretli Soru Çöz Ücretli Soru Çözdür Ücretli Soru Çözdürme Ücretli Soru Çözdürme Merkez Ücretli Soru Çözdürme Merkezi Ücretli Soru Çözüm Merkezi Ücretli Soru Yazdırma ve Çözdürme Merkezi 0

Sizler için hazırlamış olduğumuz “Ödevcim ORG Ekibi (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi) & Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği” içeriğimizin bu yazısında Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü, bölüm içeriği, eğitim süresi, gelecek süreçteki kariyer imkanları ve iş olanakları üzerine bilgilendirmeler yapılmıştır. Bunların yanı sıra Ödevcim ORG Ekibi (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi)  olarak Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği üzerine sizlere sunmakta olduğumuz danışmanlık hizmetleri üzerine çeşitli bilgiler edinebilirsiniz. 

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Hakkında Bilgiler

Sürekli gelişen teknoloji serüvenini ve dünyaya ayak uydurması gereken insanlar özellikle Sanayi Devrimi sonrasında, gelişimi daha da hız kazanan teknoloji ve dolayısıyla üretim artış ihtiyacının boy göstermesi sonucunda insanlar üretim ihtiyacı problemi ile yüzleşmişlerdir. Bu durum insanları daha fazla ürün ve sunum ortaya koyabilecekleri yeni yollar aramaya sevk etmiştir. Özellikle endüstri alanında ve diğer üretim sistemlerinde tasarlanan çalışmalar, yapılan araştırmalar üzerine elde edilen bilgilerin değerlendirilerek kullanılması yeni mühendislik dalları ortaya çıkarmıştır…
-Biyomedikal Mühendisliği,
-Endüstri Mühendisliği,
Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği,
-Petrol Mühendisliği,
-Malzeme Mühendisliği,
-Metalurji Mühendisliği… son yıllarda ortaya çıkan bazı mühendislik dalları olarak sıralanabilir…

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği aslında günlük yaşantımızın içerisinde zaten var olan ancak sonradan disiplin olarak sunulan bir branş olarak da tanımlanabilir. Peki Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği nedir? Şartlarda meydana gelen her türlü değişikliği algılayan ve otomatik olarak ayarlamalar tasarlayıp hayata geçiren her sistem için esastır. Özellikle Otomasyon süreçleri daha karmaşık işlevleri etkin bir hale getirmek üzere yapay zeka yazılımları ve uygulamalarıyla bütünleşerek daha da gelişmektedir. 

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Nedir?

Aslında yukarıda da özet geçildiği üzere; otomatik sistemler ve kontroller, sürdürmekte olduğumuz modern yaşamın temel bir parçası haline gelmiştir. Herhangi bir sensörün kullanılmakta olduğu ve sensörün elde ettiği veriler doğrultusunda dahil olduğu sistemde otomatik yani verilere bağlı ayarlamalar yapılan sistemi tasarlayan, çalışmasını gerçekleştiren, uygulamaya döken araştırmalar yürüten kişilere “Kontrol ve Otomasyon Mühendisleri” denir.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisleri, çalışma yürütülecek olan sistemin tasarımı, süreç kontrolü ve problem çözümü gibi alanlarda araştırma yapan, deneyim kazanan ve bu konu hakkında detaylı bilgi ve donanıma sahip olan kişilerdir. 

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliğinin Amacı Nedir?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü, çeşitli mühendislik branşları ile birlikte çalışmalar yürütmekte olup, kompleks bir disiplindir. Yani mekanik, elektronik, bilgi teknolojisi, hesaplama, uygulamalı matematiksel modelleme, enstrümantasyon, sistem kontrolü, üretim kontrolü ve planlama ve otomasyonu içeren çok disiplinli bir akademik programdır. Bölümün amacı ya da diğer branşlar ile ortak amaç; tüm bu alanların kaliteli sistemler için üretim sağlayarak, işlerin kolay yürümesine yardımcı olmak.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Okumak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Hemen hemen tüm mühendislik branşlarında karşınıza çıkabilecek olan bazı temel nitelikler elbette burada da karşınıza çıkacaktır. Genel anlamda Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümünde eğitim almak ve kariyerine bu alanda devam etmek isteyen bir öğrencide olması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir; 

 • Sayısal yeteneğe sahip olmak, 
 • Matematik ve Fen branşlarında özellikle kendini geliştiriyor olmak,
 • Araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak,
 • İncelemeler ve analizler yapabiliyor olmak,
 • Sonuçlar  arasında ilişki kurabiliyor olmak, 
 • Neden – Sonuç ilişkisi kurabilmek,
 • Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek,
 • Cihaz ve sistem incelemeleri yapmayı ilgi çekici bulmak, bu doğrultuda yetenekli olmak,
 • Kendini geliştirmeyi sevmek,
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olmak,
 • Analizci bir düşünme yapısına sahip olmak gibi daha pek çok şey sıralanabilir… 

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Eğitimi Kaç Yıldır?

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü bir lisans eğitim programı olması sebebiyle, mesleki eğitim süresi Türkçe eğitim veren okullarda 4 yılken, eğitim dili İngilizce olan okullarda ise hazırlık yılı ile birlikte 4+1 yıl olacak şekilde eğitim programı hazırlanır. Ülkemizde bu program üzerine eğitim veren üniversitelerin çoğunda eğitim dili Türkçedir. Ancak yabancı dil eğitim veren okullarda da hazırlık yılından, eğer İngilizce yeterliliğiniz mevcutsa muafiyet sınavına girerek tamamlamış sayılarak muaf tutulabilirsiniz. Böylece doğrudan lisans eğitimine başlayabilirsiniz. 

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Okutulmaktadır?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere yeni oluşturulmuş olan bir akademik disiplin olan Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü yeni bir bölüm olmasına rağmen pek çok üniversitenin eğitim skalasına dahil edilmiştir. Bu doğrultuda Ödevcim ORG Ekibi (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi) de çalışma yürüttüğü branşlar arasına eklemiştir.

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü özellikle son dönemde oldukça popülerleşmiş olan ve soru çözümü hazırlatma, proje tasarımı hazırlatma, tasarım değerlendirme, proje analizi, makale – tez yazdırma, bitirme projesi hazırlatma gibi çalışmalar üzerine yoğun talep alınan bir bölümdür. Eğitim aldığınız üniversite, akademik dereceniz, eğitim danışmanlığı talebinde bulunduğunuz ders fark etmeksizin Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü üzerine tüm ders ve içeriklerinizde Ödevcim ORG Ekibi (Ücretli Soru Çözdürme Merkezi) uygulamalarının tamamında danışmanlık talebinde bulunabilirsiniz..

Gelelim hangi üniversitelerde Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü  okutulmaktadır ve öğrenciler tarafından  en çok hangi üniversiteler eğitim almak için tercih edilmektedir?

 • Gazi Üniversitesi,
 • Karabük Üniversitesi,
 • Kırıkkale Üniversitesi,
 • Yıldız Teknik Üniversitesi,
 • Samsun 19 Mayıs Üniversitesi,
 • Eskişehir Anadolu Üniversitesi,
 • Bursa Uludağ Üniversitesi gibi üniversitelerde eğitim verir. Üniversite seçmeleri için tercih yapacağınız zaman YÖK tarafından hazırlanmış olan tercih kılavuzundan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz… 

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümünde Hangi Dersler Okutulmaktadır?

İlk yıllarda tüm mühendislik branşlarında olduğu gibi ortak mühendislik dersleri ve Genel Kimya, Fizik, Lineer Cebir ve Uygulamaları, Teknik İngilizce, Türk Dili, İnkılap Tarihi, Kontrol Mühendisliğine Giriş gibi dersler okutulmaktadır. İlerleyen yıllarda ise Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü üzerine mesleki eğitim ve içeriklerin sunulduğu Elektrik Devre Temelleri, Sayısal Devreleri, Malzeme Bilimi, Elektromagnetik Alanlara Giriş, Sistem Modelleme ve Simülasyon, Mühendislik Etiği, İşaretler ve Sistemler, Geri Beslemeli Kontrol Sistemleri ve Endüstriyel Kumanda Sistemleri gibi dersler eğitim programına dahil edilmektedir. 

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Mezunlarının İş İmkanları Nelerdir? 

Teknolojiye en çok ihtiyaç duyulan günümüzde, endüstriyel sistemleri üreten fabrikalarda, otomotiv ve bilişim sektöründe, havacılık gibi çeşitli sektörlerde iş imkanı elde edebilirler. Dünyamızda uzun zamandır işlenmekte olan bu branş, ülkemizde de son zamanlarda popülerleşmiş olan bu branşta; kamu ve özel kurum-kuruluşlarda ve araştırma enstitülerinde Kontrol ve Otomasyon Mühendisi unvanı ile çalışma yürütebilirler. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir